Ocitli ste sa v zahraničí v núdzi?

Služby


Otvorené hranice, voľnosť pohybu láka čoraz viac ľudí spoznávať okolitý svet. Stačí Vám nejaký ten finančný obnos a môžete sa vydať za dobrodružstvom. Či už sú to susedné krajiny alebo vzdialenejšie kontinenty je dôležité zodpovedne sa pripraviť na pobyt v nich. 
            Pri cestovaní sa ľahko môžete dostať do nepríjemných situácií, ktoré si vyžadujú rýchle riešenie. Môže Vás postretnúť čokoľvek. Od krádeže osobných dokladov, peňazí cez pokazené auto až po živelnú pohromu.  Čo v takomto prípade?

pas
 
            Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom na svojej internetovej stránke službu, prostredníctvom ktorej sa môžu dobrovoľne a bezplatne zaregistrovať ešte pred odchodom do zahraničia. Zároveň zaregistrovanému občanovi bezplatne poskytuje aktuálne informácie, včas ho varuje pred blížiacim sa nebezpečenstvom, ktoré mu v krajine, v ktorej sa nachádza eventuálne hrozí.
            Ak takéto situácie nastanú, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky kontaktuje občana do zahraničia formou sms správy alebo telefonicky. Postup ako sa registrovať nájdete priamo na stránke ministerstva.
 
velvyslanectví

            Ďalšiu možnosť, ktorú máte ako občan Slovenskej republiky k dispozícii je obrátiť sa na ktorýkoľvek úrad zastupujúci krajinu v prípade núdze.
Zastupiteľské úrady, (veľvyslanectvá) má Slovenská republika v 64 štátoch sveta. Ich hlavnou úlohou je poskytovať ochranu a pomoc občanom pri zabezpečení svojich práv.
            Zastupiteľský úrad Vám pomôže v prípade straty dokladov, skontaktuje sa s Vašimi príbuznými, môže odporučiť právnické služby a pod.
            Bližšie sa formami pomoci zastupiteľských úradov zaoberá zákon č. 151/2010 Z. z. o zahraničnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, normy medzinárodného práva, predovšetkým Viedenský dohovor o konzulárnych stykoch. 
 
            Pred cestou si nezabudnite skontrolovať platnosť osobných dokladov a cestovného pasu, v prípade straty sa zídu aj ich kópie. 
            Využiť môžete aj cestovné poistenie, ktoré Vám ponúknu poisťovne vo Vašom meste, ak ho už nestíhate, je možné sa pripoistiť pohodlne a rýchlo aj cez internet.  

4.2
08